Sosyal Mühendislik

Sosyal Mühendislik (Social Engineering) aslında bir nevi ikna etme yöntemidir. Sosyal mühendislik uygulayacak internet korsanı kendisine bir hedef belirler ve hedefi ikna etmek için aldatma, yalan söyleme, kendini farklı biri gibi tanıtma gibi yöntemlere başvurarak istediği bilgileri hedeften çalabilir.

İnternet korsanları çoğunlukla bilgisayarı kullanarak website açıklarına ulaşmaya çalışırlar fakat korsanları her sisteme giriş yapamazlar, işte bu zaman da devreye sosyal mühendislik girer. Bu işlem kolay değildir, hedefteki kişi hakkında bilgi sahibi olunmalı ve bu bilgileri ona karşı kullanarak inandırıcılık yükseltilmelidir.

Sosyal mühendislikte hedef sistem değildir, sisteme giriş yapmak için hedef alınan gerçek kişi veya kişilerdir. Her sitenin giriş yapma yetkisi belli kişilerdedir.

Neden Sosyal Mühendislik?

Sosyal Mühendislik neden yapılır sizce? Aslında cevabı çok kolay, ulaşılması ve erişilmesi zor olan sitelere erişmeyi kolaylaştırmak için yapılır. Hedef alınan kişilere ulaştıktan sonra gerişi korsanın sosyal mühendislik tecrübesine kalmıştır.