Birçok renk modeli vardır ancak 4 tanesi diğerlerinden daha önemlidir. Bunlar; HSB, RGB, CYMK ve LAB‘dır.

HSB

HSB; Renk tonu, doygunluk ve parlaklık anlamına gelir. Bu modele göre, herhangi bir renk 3 Sayı ile temsil edilir. İlk sayı renk tonudur ve değeri 0 ila 360 derece arasında değişir. Her derece farklı bir renk temsil eder. Önce kırmızı renk (0 veya 360 derece) vardır ve daha sonra tüm diğer renkler (örneğin 120 derece sarı, 180 derece yeşil ve 240 derece mavi) menekşe rengine kadar vardır. Tüm gökkuşağının renkleri burada temsil edilir. İkinci sayı doygunluğudur. Renk miktarını veya tam olarak yüzdesini temsil eder. Değeri 0’dan 100’e kadardır, burada 0 renk temsil etmiyor, 100 ise tam rengi temsil ediyor. Son olarak, üçüncü sayı parlaklıktır. Beyaz renk ekleyerek renk parlaklığını artırabilir veya siyah renk ekleyerek azaltabilirsiniz. Bu durumda 0 beyaz rengi temsil eder ve 100 siyah rengi temsil eder. Bu değer 0’a ne kadar eğilimli olursa, renk o kadar parlaktır. Bu değer ne kadar fazla olursa, renk o kadar koyu olur.


RGB

RGB; kırmızı, yeşil ve mavi anlamına gelir. Bu model, bilgisayarınızın renkleri nasıl gördüğünü temsil eder. Aslında ekranınızdaki her pikselin, monitörünüzün içindeki bir elektronik tabanca tarafından üretilen bir “ışık ışını” vasıtasıyla “küçük bir ampul” gibi açılabileceğini bilmek zorundasınız. Bu ışın kırmızı bir gölge, yeşil bir gölge veya mavi bir gölge olabilir. Bu nedenle, ışın tarafından çekilen piksel kırmızı rengini, yeşil rengini veya mavi rengini alabilir. RGB modeline göre, 3 rengin her birinin
(Kırmızı, Yeşil ve mavi) her gölgesi 0 ila 255 arasında değişen bir sayı ile temsil edilir. Örneğin, siyah renk ‘0 0 0’ RGB değeri (r=0, g=0 ve B=0) ile temsil edilirken, beyaz renk ‘255 255 255’ RGB değeri (r=255 g=255 ve b=255) ile temsil edilir. Yani RGB modeli 16 milyondan fazla renk temsil edebilir. RGB ilave bir modelidir, çünkü kırmızı yeşil ve mavi katkı renkleridir. Başka bir deyişle; kırmızı, yeşil ve mavi birleştiğinde, beyaz yaratırlar. Kırmızı + Yeşil + Mavi = Beyaz.


CMYK

CMYK; turkuza, sarı, kırmızı ve siyah anlamına gelir. Bu model baskı için kullanılır. Başka bir deyişle, bunlar renkli yazıcıların içinde kullanılan 4 renkli mürekkeplerdir. CMYK çıkartıcı bir modeldir, aslında teoride tüm renkleri absorbe etmek ve siyah üretmek için siyan, sarı ve macenta aralarında birleşmelidir. Ancak tüm mürekkeplerde bulunan küçük kirliliklerden dolayı, aslında çamurlu bir kahverengi oluşturmak için birleşirler. Siyah mürekkebin sebeplerinden biri budur. Başka bir nedeni şudur: renkli mürekkepler siyah mürekkepten daha pahalıdır. Ayrıca 3 mürekkep baskı sırasında 3 mürekkep katmanı anlamına gelir. 3 mürekkep katmanı da yazdırılan kağıdın oldukça ıslanmasına neden olur, böylece kağıt daha yavaş kurur ve baskı daha yavaş olabilir. Başka bir deyişle, daha pahalı. Bir şey yazdırmanız gerektiğinde CMYK ile ilgilenmeniz gerekir.


LAB

LAB; parlaklık (veya hafiflik) ve A ve B (kromatik bileşenler) anlamına gelir. Bu modele göre A, yeşilden kırmızıya, B ise maviden sarıya değişir. Bu model cihazdan bağımsız olacak şekilde tasarlanmıştır. Diğer bir deyişle, bu model vasıtasıyla, belirli cihazlardan (monitörler, yazıcılar veya bilgisayarlar gibi) bağımsız olarak renkleri işleyebilirsiniz. Parlaklık 0 ila 100 arasındadır, A bileşeni -120 ila +120 (yeşilden kırmızıya) ve B bileşeni -120 ila +120 (maviden sarıya) arasındadır.