Bu makâleyi okumadan önce Gutmann Metodu‘nun ne olduğunu anlattığım konuya aşağıda bulunan blok üzerinden gidebilirsiniz. Gutmann metodunun ne anlama geldiğini biliyorsanız konuya aşağıdan devam edebilirsiniz.

Bu makâle de sileceğimiz dosyayı aliuyar.com isimli bir dosya temsil edecek ve bu dosya üzerinden adımları anlatıyor olacağım.

İlk öncelikle bu yöntemi bir ek program aracılığı ile yapmamız gerekiyor, burada program tavsiyem Advanced SystemCare adlı program, eğer pro versiyonunu satın alabilir veyahût elde edebilirseniz 🙂 çok daha fazla araca sahip olabilirsiniz.

İlk öncelikle dosyamızı belirliyoruz.

İkinci olarak seçtiğimiz dosyaya sağ tıklıyor ve açılır menüden Dosyayı Öğüt’e tıklıyoruz. (Eğer bilgisayarınızda Advanced SystemCare programı yüklü değilse bu seçenek çıkmayacaktır.)

Bu aşamada ileri diyerek devam ediyoruz.

Evet bu aşamada varsayılan olarak DoD5220.22-M(ECE) yöntemine uygun güvenli sil. seçeneği seçili olarak gözükecektir. Bunu Güvenli sil – Gutmann yöntemi. seçeneğini seçerek değiştiriyor ve diğer adıma ilerliyoruz.

Bu adımda imha işlemi başlayacaktır, not olarak eklemek isterim ki dosyayı imha etmesi oldukça uzun sürüyor. Boş ve güvenli bir zamanınızda bu yöntemi uygulamanız daha güvenli olacaktır.

Ve son olarak Başarıyla silindi! ibaresi gözükecektir. Bu adımda işlemimiz bitmiş ve seçtiğimiz dosya 35 kez yani Gutmann Metodu ile silinmiştir.