Herkesin günlük hayatta sürekli kullandığı programlar mutlaka vardır. Sizler için format sonrası bilgisayarınızda mutlaka bulunması gereken 7 programı liste haline getirdim.

1. Microsoft Office

Office programı listemizde yer alabilecek en önemli yazılımlardan birisi. İster evde kullandığınız bilgisayarınız olsun ister iş bilgisayarınız olsun mutlaka office programı olması gerekir. Office programları arasında en iyi Microsft’un sunduğu program olduğu için benim tercihim genelde Microsoft Office 2016 ve üzeri bir sürüm oluyor.

2. Google Chrome

Şüphesiz web tarayıcılar arasında yıllardır en iyi olan Google Chrome‘u bu listeye dahil etmezsem rahat edemezdim. Her ne kadar sekmeleri RAM yiyen bir canavar olsa da bir çoğumuz hızı ve pratikliği açısından vazgeçemiyor. Alternatif olarak Opera veya Mozilla Firefox‘da kullanılabilir. İsterseniz bilgisayarınızda Google Chrome alternatifi olarak bir kaç tarayıcı bulundurabilirsiniz. Aman dikkat çok fazla tarayıcıyı bilgisayarınızda bulundurmayın çünkü her biri arka planda güncellemeleri sık sık kontrol eden bir yazılım ile kuruluyor. Bilgisayarınıza ağırlık yapabileceği için tavsiyem maksimum 3 tarayıcı bulundurmanız.

3. WinRAR

Ah WinRAR ah. Hani şu lisansını hiç bir zaman para ödeyerek almadığımız ama sürekli gün sayıp bize uyarı veren RAR programı varya, işte ta kendisi! Listemize ekleyebileceğimiz arşiv programları arasında en iyi diyebileceğimiz yazılım olsa gerek. İnternetten bir dosya indirip RAR programı gerekene kadar indirmiyor olsak da ben genelde format sonrası hemen kurulumunu yaparım ki sonra uğraşmayalım 🙂

4. K-Lite Codec Pack

K-Lite ve VLC gibi programları bilgisayarınıza kurmanız sizin karşınıza çıkabilecek desteklenmeyen video uzantıları sorununuzu çözmeye yarayacaktır. Eğer eviniz de IOS bir cihaz varsa QuickTime yazılımı da yüklemeniz tavsiyemdir. Zirâ .mov uzantılı videoları açmanız için mutlak ihtiyaç olan bir yazılım.

5. Format Factory

Fazla söze gerek yok. Bir çok müzik, resim ve video tarzlarının hemen hemen hepsini destekleyen ve bu tarzların birbirine dönüştürmenizi sağlayacak bir program.

6. Nero Burning ROM

Nero Burning ROM benim yıllardır kullandığım programlar arasında yer alıyor. Diske kayıt yapmanızı elde eden klasik bir program. Veri disklerinden ses CD’lerine ve HD DVD’lere kadar her şeyi kaydedebilirsiniz. Program bilhassa benzeri olmayan olan bir takım seçenek sunuyor ve CD ve DVD’lere yazmayı olabildiğince esnek hale getiriyor.

7. Internet Download Manager (IDM)

Internet Download Manager (IDM) ile indirme işlemlerinizi 5 katına kadar hızlandırabilir, yarım kalan işlemlere devam edebilir yada indirme işlemi programlayabilirsiniz. Herhangi bir nedenden dolayı oluşan kesintilerle akıllı devam etme özelliğiyle kalmış olduğu yerden devam edebilmektedir. IDM, kolay arayüzü ve tüm tarayıcılarla entegre çalışmasıyla en popüler indirme yöneticisi olmuştur. Mutlaka olması gereken programlar arasında gördüğüm için IDM’yi de eklemek istedim.

Antivirüs Programı da Kullanmayı İhmal Etmeyin!

Her ne kadar kendi bilgisayarım da antivirüs programı kullanmıyor olsam da her bilgisayar da bulunması gereken önemli yazılımlar arasında sağlam bir antivirüs programı olması gerekli. Benim tavsiyem Avast olacaktır lâkin son bir kaç yıldır hiç bir antivirüs programı kullanmamaktayım.